Клајншвабхаузен

Координати: 50°55′54″N 11°27′42″E / 50.93167° СГШ; 11.46167° ИГД / 50.93167; 11.46167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајншвабхаузен
Црква во Клајншвабхаузен
Црква во Клајншвабхаузен
Црква во Клајншвабхаузен
Клајншвабхаузен во рамките на Германија
Клајншвабхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Ханс-Јоаким Кауфман
Основни податоци
Површина 3,85 км2
Надм. височина 316 м
Население 228 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 036454
Местоположба на Клајншвабхаузен во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°55′54″N 11°27′42″E / 50.93167° СГШ; 11.46167° ИГД / 50.93167; 11.46167

Клајншвабхаузен (германски: Kleinschwabhausen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)