Вигендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вигендорф
Црква во Вигендорф
Црква во Вигендорф
Црква во Вигендорф
Вигендорф во рамките на Германија
Вигендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Герхард Геблер
Основни податоци
Површина 4,04 км2
Надм. височина 260 м
Население 337 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036462
Местоположба на Вигендорф во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°59′11″N 11°26′16″E / 50.98639° СГШ; 11.43778° ИГД / 50.98639; 11.43778Координати: 50°59′11″N 11°26′16″E / 50.98639° СГШ; 11.43778° ИГД / 50.98639; 11.43778

Вигендорф (германски: Wiegendorf) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)