Лојтентал

Координати: 51°3′22″N 11°22′26″E / 51.05611° СГШ; 11.37389° ИГД / 51.05611; 11.37389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лојтентал
Црква во Лојтентал
Црква во Лојтентал
Црква во Лојтентал
Лојтентал во рамките на Германија
Лојтентал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Херберт Штајнхојзер
Основни податоци
Површина 5,50 км2
Надм. височина 230 м
Население 257  (31 декември 2006)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036451
Портал www.vg-buttelstedt.de
Местоположба на Лојтентал во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°3′22″N 11°22′26″E / 51.05611° СГШ; 11.37389° ИГД / 51.05611; 11.37389

Лојтентал (германски: Leutenthal) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]