Прејди на содржината

Мелинген (Германија)

Координати: 50°56′37″N 11°23′36″E / 50.94361° СГШ; 11.39333° ИГД / 50.94361; 11.39333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелинген
Авионски поглед кон Мелинген
Авионски поглед кон Мелинген
Авионски поглед кон Мелинген
Грб на Мелинген
Мелинген (Германија) во рамките на Германија
Мелинген (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Ренате Шварц
Основни податоци
Површина 14,41 км2
Надм. височина 230 м
Население 1.449 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 036453
Портал www.mellingen-online.de
Местоположба на Мелинген во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°56′37″N 11°23′36″E / 50.94361° СГШ; 11.39333° ИГД / 50.94361; 11.39333

Мелинген (германски: Mellingen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)