Бланкенхајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бланкенхајн
Бланкенхајн
Бланкенхајн
Грб на Бланкенхајн
Бланкенхајн is located in Германија
Бланкенхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Градски единици 23
Градоначалник Клаус-Дитер Келнер (СДП)
Основни податоци
Површина 113,53 км2
Надм. височина 350 - 390 м
Население 6.502 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99444
Повик. бр. 036459
Портал www.blankenhain.de
Местоположба на градот Бланкенхајн во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 50°51′36″N 11°20′38″E / 50.86000° СГШ; 11.34389° ИГД / 50.86000; 11.34389Координати: 50°51′36″N 11°20′38″E / 50.86000° СГШ; 11.34389° ИГД / 50.86000; 11.34389

Бланкенхајн (германски: Blankenhain) — град во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 14 километри јужно од Вајмар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]