Кримичау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кримичау
Маниксвалде, дел од Кримичау
Маниксвалде, дел од Кримичау
Грб на Кримичау
Кримичау is located in Германија
Кримичау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Градски единици 13
Градоначалник Холм Гинтер
Основни податоци
Површина 61 км2
Надм. височина 273 м
Население 18.167 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 298 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08451
Повик. бр. 03762
Портал www.crimmitschau.de
Местоположба на градот Кримичау во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°49′5″N 12°23′15″E / 50.81806° СГШ; 12.38750° ИГД / 50.81806; 12.38750Координати: 50°49′5″N 12°23′15″E / 50.81806° СГШ; 12.38750° ИГД / 50.81806; 12.38750

Кримичау (германски: Crimmitschau) — град во округот Цвикау, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Кримичау се наоѓа на реката Плајсе на северните падини на Рудните Планини.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни градови и општини се: Цвикау, Денхериц, Нојкирхен, Меране и Лангенбернсдорф во округот Цвикау; Хајерсдорф, Јонасвалде, Пониц и Тонхаузен во Тирингија, во округот Алтенбургер Ланд; како и Брауниксвалде, Рикерсдорф и Зелингштет во Тирингија, во округот Грајц.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Делови на Кримичау се Руделсвалде, Лауенхајн, Лангенрајнсдорф, Маниксвалде, Франкенхаузен, Вален, Гезау, Гозел, Габленц, Бланкенхајн, Гроспилингсдорф и Хартау.

Историја[уреди | уреди извор]

Со проширувањето на Германите на исток, градот Кримичау и замокот со истото име (сега наречен Швајнсбург) биле основани околу 1170 година до 1200 година, како организирана германска колонија. Постоењето на населбата е првпат документирано во 1212 година. Во 1414 година, Кримичау ги добил градските права од грофот Вилхелм Втори.

На 15 март 1844 година, Кримичау бил поврзан на германската железничка мрежа (на саксонско-баварската железница, која подоцна била проширена до Баварија).

Кон крајот на векот, Кримичау биле седиште на текстилната индустрија и бил наречен „Градот на 100. оџаци“ (Stadt der 100 Schornsteine).

Од 22 август 1903 година до 18 јануари 1904 година бил место на еден од најголемите и најдолгите штрајкови во Германското Царство, кој се проширил низ целата држава.

Во 1944 година, некои делови на Кримичау биле бомбардирани од сојузничките сили.

Кон крајот на 1980-тите, голем дел од старите градски градби биле срушени и биле заменети со бетонски еднолични градби. Слични планови постоеле и за јужните предградија, но биле оставени за подоцна, кои на крајот не ни стигнале да се реализираат.

Население[уреди | уреди извор]

Население на Кримичау
Година Население
1834 03.767
1875 17.649
1880 18.925
1890 19.300
1933 27.938
1939 27.247
1946 30.504
1950 34.541
1960 31.279
1981 26.229
1984 25.086
Година Население
1995 23.888
1997 23.420
1999 23.570
2000 23.305
2002 22.874
2004 22.528
2006 21.953
2008 21.080
2009 20.833
2010 20.901

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Кримичау е збратимен со следниве градови:

Музеи[уреди | уреди извор]

  • Западносаксонски текстилен музеј, кој се наоѓа во целосно употреблица текстилна фабрика, порано позната како „Gebrüder Pfau KG
  • Земјоделски и отворен музеј во замокот Бланкенхајн

Градби[уреди | уреди извор]

Замок Бланкенхајн

Знаменитости се градското собрание, готската парохиска црква Свети Ларент (1513), поранешниот цистерцијански манастир (основан околу 1290) во градската единица Франкенхаузен и отворениот музеј во замокот Бланкенхајн со истото име.

Паркови[уреди | уреди извор]

  • Цефелпарк (Zöffelpark), кој е изграден пред војната и е именуван по Емил Оскар Цефел, важен текстилен производител и филантропист.
  • Бизмарк-Хајн, поранешни гробишта, именувани по царскиот канцелар Ото фон Бизмарк. Овој парк бил познат како Мировен парк (Friedenspark) во текот на Источна Германија.
  • Занпарк (Sahnpark), кој се наоѓа северно од градот, е најголемиот парк во Кримичау и содржи отворена бања, парк за животни и стадионот на ETC Кримичау.

Спорт[уреди | уреди извор]

Кримичау е добро познат по неговиот клуб за хокеј на мраз, ЕТК Кримичау, кој се натпреварува во втората германска лига. Градот исто така има и фудбалски клуб, ФК Кримичау и клуб за американски фудбал, Торнадос Кримичау.

Луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]