Прејди на содржината

Каленберг

Координати: 50°50′42″N 12°38′15″E / 50.84500° СГШ; 12.63750° ИГД / 50.84500; 12.63750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Каленберг
Каленберг во рамките на Германија
Каленберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 7
Градоначалник Андреас Матеи
Основни податоци
Површина 39,82 км2
Надм. височина 397 м
Население 4.932 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 09337
Повик. бр. 03723, 037608
Портал www.callenberg.de/gc
Местоположба на Каленберг во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°50′42″N 12°38′15″E / 50.84500° СГШ; 12.63750° ИГД / 50.84500; 12.63750

Каленберг (германски: Callenberg) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)