Оберлунгвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оберлунгвиц
Грб на Оберлунгвиц
Оберлунгвиц is located in Германија
Оберлунгвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Градоначалник Штефен Шуберт (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,67 км2
Надм. височина 350 м
Население 5.864 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 400 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 09353
Повик. бр. 03723
Портал www.oberlungwitz.de
Местоположба на градот Оберлунгвиц во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°47′0″N 12°43′0″E / 50.78333° N; 12.71667° E / 50.78333; 12.71667Координати: 50°47′0″N 12°43′0″E / 50.78333° N; 12.71667° E / 50.78333; 12.71667

Оберлунгвиц (германски: Oberlungwitz) — град во округот Цвикау, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 18 километри североисточно од Цвикау и 15 километри западно од Кемниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]