Прејди на содржината

Лангенбернсдорф

Координати: 50°45′N 12°18′E / 50.750° СГШ; 12.300° ИГД / 50.750; 12.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангенбернсдорф
Лангенбернсдорф во рамките на Германија
Лангенбернсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 4
Градоначалник Елфи Ранк (ДХС)
Основни податоци
Површина 36,37 км2
Надм. височина 280 м
Население 3.548 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08428
Повик. бр. 03761
Портал www.langenbernsdorf.de
Местоположба на Лангенбернсдорф во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°45′N 12°18′E / 50.750° СГШ; 12.300° ИГД / 50.750; 12.300

Лангенбернсдорф (германски: Langenbernsdorf) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

На север од Лангенбернсдорф е шумата наречена Вердауер Валд.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Соседни градови и општини во округот Цвикау се:

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината се состои од следниве единици:

  • Лангенбернсдорф
  • Нидералбертсдорф
  • Штекен
  • Тринциг

Историја

[уреди | уреди извор]

Лангенбернсдорф бил основан во 1257 година и бил именуван Бернцторф („Bernztorff“).[2]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. „Официјална страница на селото Лангенбернсдорф - Историја“. Архивирано од изворникот на 2007-10-09. Посетено на 2012-10-21.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]