Прејди на содржината

Кирхберг (Саксонија)

Координати: 50°37′20″N 12°31′32″E / 50.62222° СГШ; 12.52556° ИГД / 50.62222; 12.52556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирхберг
Панорама на Кирхберг
Панорама на Кирхберг
Панорама на Кирхберг
Грб на Кирхберг
Кирхберг (Саксонија) во рамките на Германија
Кирхберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Градоначалник Волфганг Бехер
Основни податоци
Површина 39,58 км2
Надм. височина 349 м
Население 8.166 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 206 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08107
Повик. бр. 37602
Портал www.kirchberg.de
Местоположба на градот Кирхберг во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°37′20″N 12°31′32″E / 50.62222° СГШ; 12.52556° ИГД / 50.62222; 12.52556

Кирхберг (германски: Kirchberg) — град во округот Цвикау, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на западниот крај на Рудните Планини, 11 километри јужно од Цвикау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]