Нидерфрона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нидерфрона
Грб на Нидерфрона
Нидерфрона is located in Германија
Нидерфрона
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Општ. заед. Лимбах-Оберфрона
Месни единици 4
Градоначалник Лотар Филип
Основни податоци
Површина 10,10 км2
Надм. височина 305 м
Население 2.236 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 221 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 09243
Повик. бр. 03722
Портал www.niederfrohna.de
Местоположба на Нидерфрона во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°52′50″N 12°44′44″E / 50.88056° СГШ; 12.74556° ИГД / 50.88056; 12.74556Координати: 50°52′50″N 12°44′44″E / 50.88056° СГШ; 12.74556° ИГД / 50.88056; 12.74556

Нидерфрона (германски: Niederfrohna) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

References[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)