Криницберг

Координати: 50°34′0″N 12°30′30″E / 50.56667° СГШ; 12.50833° ИГД / 50.56667; 12.50833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Криницберг
Криницберг во рамките на Германија
Криницберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 3
Градоначалник Штефен Пахан
Основни податоци
Површина 19 км2
Надм. височина 425−610 м
Население 1.852 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08147
Повик. бр. 037462
Портал www.westsachsen.de/
crinitzberg
Местоположба на Криницберг во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°34′0″N 12°30′30″E / 50.56667° СГШ; 12.50833° ИГД / 50.56667; 12.50833

Криницберг (германски: Crinitzberg) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)