Занкт Егидин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Занкт Егидин
Занкт Егидин is located in Германија
Занкт Егидин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Општ. заед. Рунд ум ден Ауерсберг
Месни единици 3
Градоначалник Уве Редлих
Основни податоци
Површина 21,24 км2
Надм. височина 261 м
Население 3.257 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 153 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 09356
Повик. бр. 037204
Портал www.sankt-egidien.de
Местоположба на Занкт Егидин во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°47′6″N 12°37′12″E / 50.78500° СГШ; 12.62000° ИГД / 50.78500; 12.62000Координати: 50°47′6″N 12°37′12″E / 50.78500° СГШ; 12.62000° ИГД / 50.78500; 12.62000

Занкт Егидин (германски: Sankt Egidien) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)