Прејди на содржината

Валденбург (Саксонија)

Координати: 50°52′33″N 12°35′59″E / 50.87583° СГШ; 12.59972° ИГД / 50.87583; 12.59972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валденбург
Замок Валденбург
Замок Валденбург
Замок Валденбург
Грб на Валденбург
Валденбург (Саксонија) во рамките на Германија
Валденбург (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Општ. заед. Валденбург
Градски единици 7
Градоначалник Бернд Полерс
Основни податоци
Површина 25,07 км2
Надм. височина 254 м
Население 4.059 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 162 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z (порано: GC)
Пошт. бр. 08396
Повик. бр. 037608
Портал www.waldenburg.de
Местоположба на градот Валденбург во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°52′33″N 12°35′59″E / 50.87583° СГШ; 12.59972° ИГД / 50.87583; 12.59972

Валденбург (германски: Waldenburg) — град во округот Цвикау, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот Валденбург се состои од следниве единици:

 • Валденбург
 • Диренулсдорф
 • Франкен
 • Нидервинкел
 • Обервинкел
 • Шлагвиц
 • Швабен

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Градот е познат по неговата керамика и по „Grünfelder Park“, парк во англиски стил.

Други знаменитости се:

 • Naturalienkabinett (Музеј за природното производство)
 • Heimatmuseum (Музеј за локалната историја)
 • Замокот Шенбург-Наумбург

Европска гимназија[уреди | уреди извор]

Европската гимназија Валденбург (германски: Europäisches Gymnasium Waldenburg) — приватно јазично училиште, основано во 1994. Зградата била изградена во 1844 како „Lehrerseminar“ (Учителска школа). Карл Мај бил еден од познатите студенти.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]