Обервира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обервира
Црква во Обервира
Црква во Обервира
Грб на Обервира
Обервира is located in Германија
Обервира
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Општ. заед. Валденбург
Месни единици 6
Градоначалник Бернд Герингсвалд (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,33 км2
Надм. височина 268 м
Население 1.004 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08396
Повик. бр. 037608
Портал www.gemeindeoberwiera.de
Местоположба на Обервира во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°53′29″N 12°32′14″E / 50.89139° СГШ; 12.53722° ИГД / 50.89139; 12.53722Координати: 50°53′29″N 12°32′14″E / 50.89139° СГШ; 12.53722° ИГД / 50.89139; 12.53722

Обервира (германски: Oberwiera) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)