Рајнсдорф (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнсдорф
Црква Свети Јаков
Црква Свети Јаков
Црква Свети Јаков
Рајнсдорф (Саксонија) во рамките на Германија
Рајнсдорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 3
Градоначалник Штефен Лудвиг
Основни податоци
Површина 21,17 км2
Надм. височина 296−425 м
Население 7.349 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 347 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08141
Повик. бр. 0375
Портал www.reinsdorf.de
Местоположба на Рајнсдорф во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°41′51″N 12°33′32″E / 50.69750° СГШ; 12.55889° ИГД / 50.69750; 12.55889Координати: 50°41′51″N 12°33′32″E / 50.69750° СГШ; 12.55889° ИГД / 50.69750; 12.55889

Рајнсдорф (германски: Reinsdorf) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)