Меране

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меране
Црква Свети Мартин
Црква Свети Мартин
Грб на Меране
Меране is located in Германија
Меране
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Општ. заед. Меране
Градски единици 5
Градоначалник Лотар Унгерер
Основни податоци
Површина 19,77 км2
Надм. височина 253 м
Население 13.934 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 705 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08393
Повик. бр. 03764
Портал www.meerane.de
Местоположба на градот Меране во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°51′7″N 12°27′49″E / 50.85194° СГШ; 12.46361° ИГД / 50.85194; 12.46361Координати: 50°51′7″N 12°27′49″E / 50.85194° СГШ; 12.46361° ИГД / 50.85194; 12.46361

Меране (германски: Meerane) — град во округот Цвикау, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа помеѓу градовите Кемниц и Цвикау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]