Прејди на содржината

Хартенштајн (Саксонија)

Координати: 50°40′6″N 12°40′17″E / 50.66833° СГШ; 12.67139° ИГД / 50.66833; 12.67139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хартенштајн
Градското собрание на Хартенштајн
Градското собрание на Хартенштајн
Градското собрание на Хартенштајн
Грб на Хартенштајн
Хартенштајн (Саксонија) во рамките на Германија
Хартенштајн (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Градски единици 3
Градоначалник Андреас Штајнер
Основни податоци
Површина 36,72 км2
Надм. височина 360 м
Население 4.503 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08118
Повик. бр. 037605
Портал www.stadt-hartenstein.de
Местоположба на градот Хартенштајн во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°40′6″N 12°40′17″E / 50.66833° СГШ; 12.67139° ИГД / 50.66833; 12.67139

Хартенштајн (германски: Hartenstein) — град во округот Цвикау, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Цвикауер Мулде, 14 километри југоисточно од Цвикау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]