Прејди на содржината

Цвикау (округ)

Координати: 50°45′N 12°30′E / 50.75° СГШ; 12.5° ИГД / 50.75; 12.5
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цвикау
Landkreis Zwickau

округ
Знаме на Цвикау Landkreis ZwickauГрб на Цвикау Landkreis Zwickau
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
СедиштеЦвикау
Површина
 • Вкупна949 км2 (366 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно312.033
 • Густина330/км2 (850/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.Z, GC, HOT, WDA
Мреж. местоlandkreis-zwickau.de

Цвикау (германски: Landkreis Zwickau) — округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничи (од запад надесно) со покраината Тирингија, округот Средна Саксонија, урбаниот округ Кемниц и окрузите Рудни Планини и Фогтланд.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Цвикау, Кемниц и урбаниот округ Цвикау како дел од реформата на окрузите во август 2008 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на северните падини на Рудните Планини, западно од Кемниц. Главни реки во округот се Цвикауер Мулде и Плајсе.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Кримичау
 2. Глаухау
 3. Хартенштајн
 4. Хоенштајн-Ернстал
 5. Кирхберг
 6. Лихтенштајн (Саксонија)
 7. Лимбах-Оберфрона
 1. Меране
 2. Оберлунгвиц
 3. Валденбург
 4. Вердау
 5. Вилденфелс
 6. Вилкау-Хаслау
 7. Цвикау
 1. Бернсдорф
 2. Каленберг
 3. Криницберг
 4. Денхериц
 5. Фрауројт
 6. Герсдорф
 7. Хартмансдорф кај Кирхберг
 8. Хиршфелд
 9. Лангенбернсдорф
 10. Лангенвајсбах
 1. Лихтентане
 2. Милзен
 3. Нојкирхен
 4. Нидерфрона
 5. Обервира
 6. Рајнсдорф
 7. Ремзе
 8. Занкт Егидин
 9. Шенберг

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°45′N 12°30′E / 50.75° СГШ; 12.5° ИГД / 50.75; 12.5