Хоенштајн-Ернстал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоенштајн-Ернстал
Поглед на Хоенштајн-Ернстал
Поглед на Хоенштајн-Ернстал
Грб на Хоенштајн-Ернстал
Хоенштајн-Ернстал се наоѓа во Германија
Хоенштајн-Ернстал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Градоначалник Ерих Хомилиус
Основни податоци
Површина 18,33 км2
Надм. височина 355 м
Население 14.820 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 809 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 09337
Повик. бр. 03723
Портал www.hohenstein-ernstthal.de
Местоположбата на градот Хоенштајн-Ернстал во рамките на округот Цвикау
Карта
Координати 50°48′00″ СГШ 12°43′00″ ИГД / 

Хоенштајн-Ернстал (германски: Hohenstein-Ernstthal) — град во округот Цвикау, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Градовите Хоенштајн и Ернстал биле обединети во 1898 година и градот е познат под ова име или едноставно нарекуван само Хоенштајн.

Градот се зголемил во XV век по пронаоѓањето на среброто и отворањето на рудниците. Ернстал бил именуван во чест на Август Ернст фон Шенбург.

Физичарот Готхилф Хајнрих фон Шуберт и пронаоѓачот Кристоф Готлиб Шретер биле родени во Хоенштајн. Писателот Карл Мај бил роден во Ернстал. Неговата родна куќа сега е музеј.

Исто така, познат е и по тркачката патека Заксенринг.

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]