Прејди на содржината

Фрауројт

Координати: 50°42′0″N 12°21′0″E / 50.70000° СГШ; 12.35000° ИГД / 50.70000; 12.35000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрауројт
Фрауројт во рамките на Германија
Фрауројт
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Цвикау
Месни единици 4
Градоначалник Матијас Топич (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,59 км2
Надм. височина 330 м
Население 5.065 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 224 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. Z
Пошт. бр. 08427
Повик. бр. 03761
Портал www.fraureuth.de
Местоположба на Фрауројт во рамките на округот Цвикау
Карта
Карта
Координати 50°42′0″N 12°21′0″E / 50.70000° СГШ; 12.35000° ИГД / 50.70000; 12.35000

Фрауројт (германски: Fraureuth) — општина во округот Цвикау, во Саксонија, Германија. Фрауројт до 1952 година била во состав на Тирингија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]