Демохристијански сојуз на Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Демохристијански сојуз на Германија
Christlich Demokratische Union Deutschlands
ПретседателАрмин Лашет
Основана26 јуни 1945
ШтабKlingelhöferstraße 8
10785 Берлин
ВесникСојуз
МладинаJunge Union
Членови  (2013) 469.575[1]
Идеологијахристијанска демократија[2]
либерален конзервативизам[2]
Политичка положбадесен центар[3]
Државна припадностCDU/CSU
Меѓународна припадностЦентристичка демократска интернационала,
Меѓународен демократски сојуз
Европска припадностЕвропска народна партија
Европски парламентЕвропска народна партија
Боицрна (вообичаена), портокалова (службена)
Места во Бундестагот
254 / 630
Места во регионалните парламенти
562 / 1.875
Места во Европскиот Парламент
29 / 96
Премиери на покраини
5 / 16
Мрежно место
http://www.cdu.de
Знаме
Политика на Германија
Политички партии
Избори

Демохристијански сојуз на Германија или ДХС (германски: Christlich Demokratische Union Deutschlands или CDU, букв: Христијанско-демократски сојуз на Германја) — демохристијанска и конзервативна политичка партија во Германија. Одредена е како партија на десниот центар во германскиот политички систем. Заедно со нејзината братска партија во Баварија, Христијанско-социјален сојуз на Баварија, ДХС ја образува групата CDU/CSU, позната и како Сојуз, во Бундестагот.

Водачот на партијата, Ангела Меркел, е моменталниот канцелар на Германија. ДХС е член на европската народна партија (EPP) и припаѓа на групата на таа партија во Европскиот Парламент. Ова е втора по големина политичка партија во Германија, гледано според бројот на членови.

Германски канцелари од ДХС[уреди | уреди извор]

Канцелар на Германија Мандат
Конрад Аденауер 1949–1963
Лудвиг Ерхард 1963–1966
Курт Георг Кизингер 1966–1969
Хелмут Кол 1982–1998
Ангела Меркел 2005-2018
Анегрет Крамп-Каренбауер 2018-2021
Армин Лажет 2021-денес

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mitgliederzahlen: SPD baut Vorsprung gegenüber CDU aus“. Spiegel Online. Посетено на 16 август 2013.
  2. 2,0 2,1 Волфрам Нордзик. „База на податоци околу парламентарните избори и политичките партии во Европа“. Parties-and-elections.eu. Посетено на 3 јуни 2012.
  3. Boswell, Christina; Hough, Dan (April 2008). „Политизирање на миграцијата: можност или обврска за десниот центар во Германија?“. Журнал на европската јавна политика. 15 (3): 331–48. doi:10.1080/13501760701847382.

Додатна литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]