Христијанска демократија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Христијанска демократија е политичка идеологија која ги синтетизира идеалите на христијанството и демократијата. Се појавува во Европа во XIX век под влијание на конзервативизмот и католичкото социјално учење.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. A. Heywood, Political ideologies. An introduction, New York, Macmillan, 2003, 89.