Папа Лав XIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Leo XIII
Leo XIII.jpg
Родено име Винченцо Џоакино Рафаели Луиџи Печи
Папа од 20 февруари 1878
Папа до 20 јули 1903
Претходник Папа Пиј IX
Наследник Папа Пиј X
Роден 2 мај 1810
Карпинето Романо, Италија
Починал 20 јули 1903
Рим
Други папи по име Лав (појаснување)

Папа Лав XIII (лат. Leo PP. XIII)(2 мај 1810 - 20 јули 1903) бил римски папа од 20 февруари 1878 до 20 јули 1903. Со 93 години, тој бил најстариот папа, а неговиот понрификат бил третиот најдолг. Тој е познат по интелектуалноста и социјалните учења со неговата енциклика Rerum Novarum и неговите обиди да ја одбрани црквата од современите мислења.