Папа Силвериј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Silverius
Silverius.jpg
Родено име Силвериј
Папа од 8 јуни 536
Папа до март 537
Претходник Папа Агапит I
Наследник Папа Вигилиј
Роден ?
Починал март 537
Палмарола, Италија
Други папи по име Силвериј

Папа Силвериј (лат. Silverius PP.) (? - 2 декември 537) бил римски папа од 8 јуни 536 до март 537. Бил во центарот на политичките случувања за време на нападите на Византијците на Италија, и повлекувањето на Варварите. По еден инцидент, по указ на императорката Теодора бил сменет и на негово место бил поставен Вегилиј, кој повеќе и се допаднал на Теодора. Се смета за покровител на островот Понца.