Папа Јован V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Johannes V
Johannes V.jpg
Родено име Јован V
Папа од 23 јули 685
Папа до 2 август 686
Претходник Папа Бенедикт II
Наследник Папа Конон
Роден ?
Антиохија
Починал 2 август 686
?
Други папи по име Јован (појаснување)

Јован V (лат. Johannes PP. V; ? - 2 август 686) — римски папа од 23 јули 685 до 2 август 686. До неговото избирање за папа, бил папски легат на Шестиот всленски собор. Тешко се разболел и умрел.

Наводи[уреди | уреди извор]