Папа Григориј XIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gregorius XIII
Gregory XIII.jpg
Родено име Уго Бонкомпањи
Папа од 13 мај 1572
Папа до 10 април 1585
Претходник Папа Пиј V
Наследник Папа Сикст V
Роден 7 јануари 1502
Болоња, Италија
Починал 10 април 1585
Рим
Други папи по име Григур (појаснување)

Папа Григур XIII (лат. Gregorius PP. XIII) (7 јануари 1502 - 10 април 1585) бил римски папа од 13 мај 1572 до 10 април 1585. Ги спроведувал одлуките донесени на Тридентскиот собор. Им помагал на француските католици во борбата против хугенотите и ја организирал Вартоломејската ноќ (24 август 1572) во која биле убиени неколку илјади хугеноти. Римскиот колеџ го добил своето име токму по него (Грегоријански колеџ). Извршил и реформи во јулијанскиот и грегоријанскиот календар.