Папа Хилариј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Hilarius
Nuremberg chronicles - Hilarius, Pope (CXXXVIv).jpg
Родено име Хилариј
Папа од 19 ноември 461
Папа до 29 февруари 468
Претходник Папа Лав I
Наследник Папа Симплициј
Роден ?
Сардинија, Италија
Починал 29 февруари 468
Рим, Италија
Други папи по име Хилариј

Хилариј (лат. Hilarius PP.; ? - 29 февруари 468) — римски папа од 19 ноември 461 до 29 февруари 468. По потекло бил од Сардинија. Бил ученик на неговиот претходник, папата Лав I. Присуствувал на Четвртиот вселенски собор. како наследник на папата Лав, ја продолжил борбата против ереста.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]