Прејди на содржината

Папа Хилариј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Hilarius
Родено име Хилариј
Папа од 19 ноември 461
Папа до 29 февруари 468
Претходник Папа Лав I
Наследник Папа Симплициј
Роден ?
Сардинија, Италија
Починал 29 февруари 468
Рим, Италија
Други папи по име Хилариј

Хилариј (лат. Hilarius PP.; ? - 29 февруари 468) — римски папа од 19 ноември 461 до 29 февруари 468[1]. По потекло бил од Сардинија. Бил ученик на неговиот претходник, папата Лав I. Присуствувал на Четвртиот вселенски собор. како наследник на папата Лав, ја продолжил борбата против ереста.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]