Папа Ландон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Lando
200px
Родено име Ландон
Папа од јули 913
Папа до февруари 914
Претходник Папа Анастасиј III
Наследник Папа Јован X
Роден ?
Сабина, Италија
Починал февруари 914
Рим
Други папи по име Ландон

Папа Ландон (лат. Lando PP.)(? - февруари 914) бил римски папа од јули 913 до февруари 914. Бил папа во периодот на порнократијата. Не го сменил своето име, кога седнал на папската столица. За неговите активности, многу малку е познато. Се смета дека, тој бил избран за папа, благодарение на неговите влијателни другари.