Папа Анастасиј IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Anastasius IV
B Anastasius IV.jpg
Родено име Корадо дела Субара
Папа од 12 јули 1153
Папа до 3 декември 1154
Претходник Папа Евгение III
Наследник Папа Адријан IV
Роден околу 1073
Рим
Починал 3 декември 1154
Рим
Други папи по име Анастасиј (појаснување)

Папа Анастасиј IV (лат. Anastasius PP. IV)(околу 1073 - 3 декември 1154) бил римски папа од 12 јули 1153 до 3 декември 1154.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!