Папа Анастасиј IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Anastasius IV
B Anastasius IV.jpg
Родено име Корадо дела Субара
Папа од 12 јули 1153
Папа до 3 декември 1154
Претходник Папа Евгениј III
Наследник Папа Адријан IV
Роден околу 1073
Рим
Починал 3 декември 1154
Рим
Други папи по име Анастасиј (појаснување)

Анастасиј IV (лат. Anastasius PP. IV; околу 1073 - 3 декември 1154) — римски папа од 12 јули 1153 до 3 декември 1154.

Наводи[уреди | уреди извор]