Папа Паскал I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Paschalis I
Pope Paschalis I. in apsis mosaic of Santa Prassede in Rome.gif
Родено име Паскал I
Папа од 25 јануари 817
Папа до 11 февруари 824
Претходник Папа Стефан IV
Наследник Папа Евгениј II
Роден ?
Рим
Починал 11 февруари 824
Рим
Други папи по име Паскал (појаснување)

Паскал I (лат. Paschalis PP. I; ? - 11 февруари 824) — римски папа од 25 јануари 817 до 11 февруари 824. Заземај став на негирање по однос на прашањето за Луј I Побожниот. Тој го обвинувал за извршување на тортура, но својата вина ја негирал. Бил загрижен за мисионерството во Скандинавија.

Наводи[уреди | уреди извор]