Папа Григориј VI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gregorius VI
Родено име Јован Грацијан
Папа од 5 мај 1045
Папа до 20 декември 1046
Претходник Папа Бенедикт IX
Наследник Папа Климент II
Роден ?
Рим
Починал 1048
Германија
Други папи по име Григориј (појаснување)

Григориј VI (лат. Gregorius PP. VI; ? - 1048) — римски папа од 5 мај 1045 до 20 декември 1046[1]. Бил избран за папа на местото од папата Бенедикт IX. Ја напуштилпапаската столица на соборот во Сутри, кој бил свикан од страна на императорот Хенрих III. Умрел најверојатно во Келн на почетокот од 1048.

Наводи[уреди | уреди извор]