Папа Хонориј IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Honorius IV
PopeOnorioIV.jpg
Родено име Џакомо Савели
Папа од 2 април 1285
Папа до 3 април 1287
Претходник Папа Мартин IV
Наследник Папа Никола IV
Роден околу 1210
Рим
Починал 3 април 1287
Рим
Други папи по име Хонориј (појаснување)

Папа Хонориј IV (лат. Honorius PP. IV)(околу 1210 - 3 април 1287) бил римски папа од 2 април 1285 до 3 април 1287.


Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!