Папа Хигин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Hyginus.jpg
Родено име Хигин
Папа од 138
Папа до 140
Претходник Папа Телесфор
Наследник Папа Пиј I
Роден непознато
Грција
Починал 140
Рим, Италија
Други папи по име Хигин

Хигин бил папа од околу 138 до околу 140. Тој е роден во Атина, Грција.

Наводи[уреди | уреди извор]