Папа Бенедикт IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Benedictus IV
Податотека:BenedettoIV.jpg
Родено име Бенедикт IV
Папа од 1 февруари 900
Папа до јули 903
Претходник Папа Јован IX
Наследник Папа Лав V
Роден ?
Рим
Починал јули 903
?
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Бенедикт IV (лат. Benedictus PP. IV; ? - јули 903) — римски папа од 1 февруари 900 до јули 903[1]. Бил наклонет кон партијата на папата Формоз. Го крунисал за крал Луј Слепиот. Тој го исклучил од црквата фландрискиот гроф Балдуин, поради убиството на епископот од Ремс. Погребан е во Рим.

Наводи[уреди | уреди извор]