Прејди на содржината

Папа Јулиј I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Iulius
Родено име Јулиј
Папа од 6 февруари 337
Папа до 12 април 352
Претходник Папа Марко
Наследник Папа Либериј
Роден непознато
Рим, Италија
Починал 12 април 352
Рим, Италија
Други папи по име Јулиј

Јулиј I — римски папа во периодот од 6 февруари 337 до 12 април 352 г[1]. Според Liberian Catalogue тој бил на Светиот Престол 15 години, 1 месец и 11 денови. Папа Јулиј I бил објавен за светец од страна на Римокатоличката црква и чествувањето му е на 12 април.

Наводи[уреди | уреди извор]