Прејди на содржината

Папа Анастасиј I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Anastasius I
Родено име Анастасиј I
Папа од 27 ноември 399
Папа до 19 декември 401
Претходник Папа Сирициј
Наследник Папа Инокентиј I
Роден ?
Починал 19 декември 401
Други папи по име Анастасиј

Анастасиј I (лат. Anastasius PP. I; ? - 19 декември 401) бил Римјанин, римски папа од 27 ноември 399 до 19 декември 401[1]. Денес за него постојат фрагменти за неговото осуудување и затворање на Ориген Адамантиј. Тој го забранил приемот на лицата кои страдале од глад и го потврдил целибатот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]