Папа Јован XIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ioannes XIII
Родено име Џовани Кресценци
Папа од 1 октомври 965
Папа до 6 септември 972
Претходник Папа Бенедикт V
Наследник Папа Бенедикт VI
Роден ?
Рим
Починал 6 септември 972
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

Јован XIII (лат. Ioannes PP. XIII; ? - 6 септември 972) — римски папа од 1 октомври 965 до 6 септември 972. Бил избран за папа со помош од страна на царот Отон I. Ја основал архиепископијата во Мекленбург. Го крунсисал за император Отон II.

Наводи[уреди | уреди извор]