Папа Јован XIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ioannes XIII
Родено име Џовани Кресценци
Папа од 1 октомври 965
Папа до 6 септември 972
Претходник Папа Бенедикт V
Наследник Папа Бенедикт VI
Роден  ?
Рим
Починал 6 септември 972
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

Папа Јован XIII (лат. Ioannes PP. XIII)(? - 6 септември 972) бил римски папа од 1 октомври 965 до 6 септември 972. Бил избран за папа со помош од страна на императорот Отон I. Ја основал архиепископијата во Мекленбург. Го крунсисал за император Отон II.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!