Папа Стефан V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Stephanus V
200px
Родено име Стефан V
Папа од септември 885
Папа до 14 септември 891
Претходник Папа Адријан III
Наследник Папа Формоз
Роден ?
Рим
Починал 14 септември 891
?
Други папи по име Стефан (појаснување)

Папа Стефан V (лат. Stephanus PP. V)( ? - 14 септември 891) бил римски папа од септември 885 до 14 септември 891. Работел како библиотекар во папскиот двор. Во време кога народот бил во голема беда, тој го поделил наследството од татка си со сиромашните. Го крунисал својот син, Гвидо Полетски, за император на Светото римско царство. Се спротивставувал на византиското влијание.