Папа Дон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дон
Popedonus.jpg
Родено име Дон
Папа од 2 ноември 676
Папа до 11 април 678
Претходник Папа Адеодат II
Наследник Папа Агатон
Роден ?
Рим
Починал 11 април 678
Рим
Други папи по име Дон

Дон (лат. Donus PP.; ? - 11 април 678) — римски папа од 2 ноември 676 до 11 април 678. Во времето на понтифактот, ја присоединил кон римската црква равенската епархија. Се борил против несторијанството. Погребан е во Базиликата Свети Петар.

Наводи[уреди | уреди извор]