Папа Јован XVIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ioannes XVIII
Ioannes XVIII.jpg
Родено име Фазано
Папа од јануари 1004
Папа до јули 1009
Претходник Папа Јован XVII
Наследник Папа Сергиј IV
Роден ?
Рапањано, Италија
Починал јули 1009
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

Јован XVIII (лат. Ioannes PP. XVIII; ? - јули 1009) — римски папа од јануари 1004 до јули 1009[1]. Неговото папство се карактеризирло со тоа што, тој ги балансирал односите со семејството Кресченци, императорот Хенрих II Светиот и маркрофот Ардуин. За време на неговот папство, градот Рим страдал од чума и од налетот на Сарацените. Сепак, тој ја основл епархијата во Бамберг и го охрабрувал мисионерството помеѓу Словените.

Наводи[уреди | уреди извор]