Папа Бонифациј V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Bonifatius V
Papa Bonifacio V.jpg
Родено име Бонифациј V
Папа од 23 декември 619
Папа до 25 октомври 625
Претходник Папа Адеодат I
Наследник Папа Хонориј I
Роден  ?
Неапол
Починал 25 октомври 625
Други папи по име Бонифациј (појаснување)

Папа Бонифациј V (лат. Bonifatius PP. V)(? - 25 октомври 625) бил римски папа од 23 декември 619 до 25 октомври 625. Донел папски указ со статус на закон. Извршил реформација на црквата во Англија.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!