Папа Јован I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Johannes I
Johannes I.jpg
Родено име Јован I
Папа од 13 август 523
Папа до 18 мај 526
Претходник Папа Хормизд
Наследник Папа Феликс IV
Роден ?
Тоскана
Починал 18 мај 523
Рaвена
Други папи по име Јован I

Папа Јован I (лат. Johannes PP. I) (? - 18 мај 526) бил римски папа од 13 август 523 до 18 мај 526. Се родил во Тоскана. Бил испратен, против негова волја, од страна на остроготскиот крал Теодорик во Византија, кај императорот Јустинијан. По враќањето бил уапсен и затворен. Умрел во затвор.