Прејди на содржината

Папа Сикст I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Sixtus I
Родено име Сикст
Папа од 117
Папа до 126
Претходник Папа Александар I
Наследник Папа Телесфор
Роден непознато
Рим, Италија
Починал 126
Рим, Италија
Други папи по име Сикст

Сикст I ( латински: Sixtus PP. I; ? - 125) - римски папа од 115 (116) до 125 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]