Папа Хонориј I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Honorius I
Onorio I - mosaico Santa Agnese fuori le mura.jpg
Родено име Хонориј I
Папа од 27 октомври 625
Папа до 12 октомври 638
Претходник Папа Бонифациј V
Наследник Папа Северин
Роден ?
Кампанија
Починал 12 октомври 638
?
Други папи по име Хонориј (појаснување)

Папа Хонориј I (лат. Honorius PP. I)(? - 12 октомври 638) бил римски папа од 27 октомври 625 до 12 октомври 638. На запад го вовел празникот на наградувањето. Бил анатемисан посмртно на Шестиот всленски собор.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!