Папа Јован III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Johannes III
Родено име Јован III
Папа од 17 јули 561
Папа до 13 јули 574
Претходник Папа Пелагиј I
Наследник Папа Бенедикт I
Роден ?
Рим
Починал 13 јули 574
Рим
Други папи по име Јован III

Јован III (лат. Johannes PP. III; ? - 13 јули 574) — римски папа од 17 јули 561 до 13 јули 574[1]. Водел борба со галските епископи, негирајќи го правото на папата да ги именува епископите од понизок ред. Сите негови материјални придонеси биле уништени со освојувањата на Лангобардите.

Наводи[уреди | уреди извор]