Папа Бенедикт XII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Benedictus XII
Родено име Жак Фурние
Папа од 20 декември 1334
Папа до 25 април 1342
Претходник Папа Јован XXII
Наследник Папа Климент VI
Роден отприлика во 1280-ти
Савердан, Франција
Починал 25 април 1342
Авињон, франција
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Бенедикт XII (лат. Benedictus PP. XII; отприлика во 1280-ти - 25 април 1342) — римски папа од 20 декември 1334 до 25 април 1342[1]. За неговотот потекло е познато многу малце. Склучил примирје со императорот на Светото Римско Царство Луј IV и колку што е можно повеќе ги зближил односите со Фрањевците, кои биле сметани за чудаци во тоа време.

Наводи[уреди | уреди извор]