Папа Александар VI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Alexander VI
Alexander VI - Pinturicchio detail.jpg
Родено име Родриго де Борџија
Папа од 11 август 1492
Папа до 18 август 1503
Претходник Папа Инокентие VIII
Наследник Папа Пие III
Роден 1 јануари 1431
Хатива, Валенсија, Шпанија
Починал 18 август 1503
Рим
Други папи по име Александар (појаснување)

Папа Александар VI (лат. Alexander PP. VI)(1 јануари 1431 - 18 август 1503) бил римски папа од 11 август 1492 до 18 август 1503. Тој е најконтроверзниот секуларен папа во периодот на ренесансата. Бил внук на првиот шпански папа Алфонсо ди Борџија.