Папа Бенедикт II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Benedictus II
BenedictII.jpg
Родено име Бенедикт II
Папа од 26 јуни 684
Папа до 8 мај 685
Претходник Папа Лав II
Наследник Папа Јован V
Роден  ?
Рим
Починал 8 мај 685
Рим
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Папа Бенедикт II (лат. Benedictus PP. II)(? - 8 мај 685) бил римски папа од 26 јуни 684 до 8 мај 685. Неговото папство, долго време не било признаено од византискиот император, меѓутоа тој успеал да воспостави дружељубиви односи со правните семејства. Го регулирал прашањето за потчинетоста на равенската епархија. Се борел против монотелитизмот.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!