Папа Бенедикт VII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Benedictus VII
200px
Родено име  ?
Папа од октомври 974
Папа до 10 јули 983
Претходник Папа Бенедикт VI
Наследник Папа Јован XIV
Роден  ?
Рим
Починал 10 јули 983
Рим
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Папа Бенедикт VII (лат. Benedictus PP. VII)(? - 10 јули 983) бил римски папа од октомври 974 до 10 јули 983. Како Римјанин го подржувал германскиот император, но и политиката на Италија. Го охрабрувал монаштвото и се борел против корупцијата на папскиот двор.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!